Armi nyelv
Az armi (arm, arameus, korbban kld, kldeus) nyelv az afrozsiai nyelvcsald smi gnak nyugati (vagy szak-nyugati) alcsoportjba tartoz, egymssal rokon smi nyelvek sszefoglal neve, az gynevezett knani nyelvek (fnciai, hber, stb.) kzeli rokona. Kis trzsi nyelvekbl fokozatosan elbb az asszr s a perzsa birodalom diplomciai nyelve, majd ezzel prhuzamosan Irntl Egyiptomig az egsz Kzel-Kelet s a Mediterrneum lingua francja, azaz kzvettnyelve lett. Hatalmas irodalma szmtalan feliratos emlk mellett olyan jelents alkotsokat foglal magban, mint a Biblia armi rszei Dniel s Esdrs knyvben, a Biblia arm fordtsai, a Targumok, a biblin kvli kori zsid irodalom leghatalmasabb mve, a Talmud s a posztbiblikus zsid irodalom jelents rsze; a szr keresztnysg hatalmas mennyisg nll, illetve grg fordtsirodalma. Ezen fell az arm volt az jszvetsg kornak, s gy Jzusnak s az apostoloknak is a nyelve, rsrendszere pedig dnt befolyst gyakorolt a hbertl kezdve az arabon t a kzpperzsig a trsg valamennyi rsra, st hatsa a brhmi rson is felismerhet.
Jelentsge ma is igen nagy, a zsid s szr vallsi irodalom aktvan hasznlja, fennmaradt vltozatait ma is beszlik, st, az internet jvoltbl az jarm nyelveknek egyfajta renesznsza figyelhet meg.
Az armi nyelvek kzl csak kevs visel nll nevet (pl. szr, mandeus). Az elnevezsekben a kvetkez felosztsokat hasznljk:
- fldrajzilag beszlnk keleti s nyugati arm nyelvekrl (ahol a hatrt az Eufrtesz foly jelenti);
- kronolgiailag beszlnk -, kzp- s modern armirl;
- hasznlati sttuszukat tekintve pedig vannak modern, azaz l armi nyelvek, teljesen kihaltak s azok, melyek kihaltnak tekinthetk ugyan, de irodalmi nyelvknt folyamatos hasznlatban vannak.
Az egyes armi nyelvek elnevezsei ers tfedsben vannak egymssal - st ebben maga a szaktudomny sem egysges -, a nevekben lv arm, kld (chald(aic)) s asszr elnevezsek azonban nem cserlhetek fel egymssal. A magyarban specilis nehzsget jelent, hogy ezekre az elnevezsekre nincs kialakult terminolgia, csak a vallsi szempontbl fontosabbaknak van tbb-kevsb ltalnosan elfogadott neve.
|