Arab nyelv
Az arab nyelv (العربية al-ʿarabijja; kevsb formlisan: عربي ʿarabi) az afrozsiai nyelvcsald smi gba tartoz, ma az szaknyugati smi nyelvekkel (hber, armi) egytt a nyelvcsoport kzp smi gba sorolt nyelv. A beszlk szma szerint az arab a smi nyelvcsald legnagyobb nyelve. A vilg 26 orszgban s terletn hivatalos nyelv, tbb mint 280 milli ember tudhatja anyanyelvnek, s tovbbi 250 milli msodik nyelvnek. A legtbb anyanyelvi beszlje a Kzel-Keleten s szak-Afrikban l. Az arabnak klnfle beszlt vltozatai lteznek, s klnbznek egymstl elhelyezkedsk szerint. Nem mindegyik vltozat rti egymst klcsnsen, ezrt azok beszli az egymssal val kommunikcira egyfajta kzbls nyelvet hasznlhatnak, mely minden arab nyelvjrs legjellemzbb sajtossgait foglalja magba. A standard arabot szles krben tantjk iskolkban, egyetemeken, valamint hasznljk a hivatalokban s a mdiban.
A modern standard arab a klasszikus arabbl szrmazik, az -szak-Arab nyelvcsoport egyetlen mig ltez leszrmazottjbl, mint azt a 4. szzadbl val, Iszlm eltti arab feliratok is igazoljk. A 7. szzadi megjelense ta a klasszikus arab az Iszlm irodalmi s liturgikus nyelve.
Az arab nyelv az iszlm vilg sok ms nyelvnek klcsnztt szavakat. A kzpkorban az arab volt a kultra legfbb hordozja Eurpban, klnsen ami a tudomnyt, a matematikt s a filozfit illeti. Ennek eredmnyekppen szmos eurpai nyelv is klcsnztt szavakat az arabbl. Az arab hats az eurpai s arab civilizci kzelsgnek s az Ibriai-flsziget 700 ves arab uralmnak ksznheten a mediterrn nyelveken is megmutatkozik, fknt a spanyolon, portuglon s szicliain.
Az arab szintn klcsnztt szavakat ms nyelvekbl, mint a korai szzadokban a hber, perzsa, s armi nyelvekbl, valamint a modern idkben a kortrs eurpai nyelvekbl.
Az „arab” kifejezs utalhat az irodalmi/standard arabra (الفصحى al-fuṣḥā), vagy az arab szmos helyi beszlt vltozatra (العامية al-ʿāmiyya). Az arabok az irodalmi arabot tartjk a standard nyelvnek, s hajlamosak minden mst nyelvjrsnak tekinteni. Az egyetlen vltozat, amelyik hivatalos nyelvi sttuszra tett szert, az a szicliai-arabbl szrmaz mltai nyelv, amelyet a (tlnyomrszt katolikus) Mltn beszlnek, s latin betkkel rnak.
A standard arab (اللغة العربية الفصحى al-luġatu l-ʿarabiyyatu l-fuṣḥā, „a legfennkltebb/legkesszlbb arab nyelv”) ppgy utal kortrs szak-afrikai s kzel-keleti mdiban hasznlt nyelvre, mint a Korn nyelvre, s gyakorlatilag minden rott szvegre.
Az arab nyelv hatsa az iszlm orszgokban a legjelentsebb, de szintn jelents szm jvevnyszval gazdagtotta a kvetkez nyelvek szkszlett: szindhi, pandzsbi, gudzsarti, berber, kurd, pastu, perzsa, szuahli, hindusztni (klnsen a beszlt vltozatai), trk, malj s indonz, rohingya, bengli, tagalog, spanyol s portugl; termszetesen belertve azokat az orszgokat s nyelvket is, ahol ezeket a nyelveket beszlik. Pldul az arab "knyv" (كتاب /kitāb/) sz az sszes emltett nyelvbe tkerlt, kivve a spanyolt s a portuglt, amelyek latin eredet szt hasznlnak, a libro s livro szavakat, valamint a tagalogot, ami az aklt szt hasznlja. St, az angolban s a magyarban is elfordulnak arab eredet szavak, noha a legtbbjk ms, mediterrn nyelvek kzvettsvel kerltek t.
A fbb nyelvjrsi csoportok:
- Egyiptomi arab, krlbell 76 millian beszlik Egyiptomban. Ez azon nyelvjrsok egyike, melyeket a legtbb helyen megrtenek. Kzeli rokonait beszlik Szudnban is.
- bl arab, a Perzsa-bl arab llamaiban s Kelet--Szad-Arbiban krlbell 34 milli ember beszli.
- Iraki arab, megkzeltleg 19 milli ember beszli Irakban. Jelents eltrsek vannak azonban a dli arbiaihoz hasonl nyelvjrsok s az szaki konzervatvabb nyelvjrsok kztt. Kzeli rokonait beszlik mg Irnban, Szriban, s Trkorszgban.
- Levantei arab, belertve az szak-levantei arabot, dl-levantei arabot, s a ciprusi arabot. Kzel 35 milli ember beszli Izraelben, Ciszjordniban, a Gzai vezetben, Jordniban, Libanonban, Szriban, Cipruson, s Trkorszgban. Mediterrn arabnak is nevezik.
- Maghrebi arab ("Dridzsa"). Kiejtsben ers hatst gyakorolt r a berber. Ide tartozik a marokki arab, algriai arab, algr szaharai arab, tunziai arab, s a lbiai arab. Krlbell 45 milli szak-afrikai beszli Marokkban, Nyugat-Szaharban, Algriban, Tunziban, Lbiban, Nigerben, s Nyugat-Egyiptomban. Ezt a legnehezebb megrteni a kzel-keleti nyelvjrst beszlknek. Az egyes nyelvjrsaiban a berber hats mrtke klnbz.
Az arab nyelvszet alapveten hrom szfajt klnbztet meg:
- nv (iszm) – fnevek, mellknevek, szmnevek
- cselekvs (fiʿl) – igk
- szcska (harf) – prepozcik, krdszk stb.
|