Smi nyelvek
A smi nyelvek az afrozsiai nyelvcsald (smi-hmi nyelvcsald) egyik ga. A smi nyelvek kz rendkvl nagy trtnelmi, vallsi s politikai jelentsg nyelvek tartoznak, mint az akkd, az arab vagy a hber. Tbb smi nyelv rgi rsbelisggel rendelkezik. Ma a vilgon tbb mint 300 millian beszlnek valamilyen smi nyelvet anyanyelvkknt, m az arab s a hber az iszlm s a zsid valls (egyb, nem smi anyanyelv) kveti krben is szles krben elterjedt.
A ma leginkbb elfogadott tzis szerint, melyet Igor Mihajlovics Gyakonov alkotott, az afrozsiai nyelvcsald shazja Nyugat-Afrikban, a Szahara s a Szhel hatrn terlt el, ami akkoriban mg termkeny terlet volt. A Kr. e. 6. s 5. vezredben kezddtt meg a terlet sivatagosodsa, amely a vgleges elvonulshoz vezetett: a smi nyelv npek sei ekkor telepedtek le a Kzel-Keleten. A smi nyelvek Gyakonov felttelezse szerint a Kr. e. 4. vezredre vltak szt.
Az etip nyelvek klnleges helyzetben vannak: kialakulsuk ahhoz kthet, hogy a dlarab nyelv bevndorlk nyelvt tvettk a helyiek, azonban a hdtk asszimilldtak, s a korbbi kusita jellegzetessgek megmaradtak a kialakul nyelvben. Ezrt a tbbi smi nyelvhez kpest tbb eltrs tapasztalhat.
- Keleti csoport (kihaltak)
- akkd s dialektusai:
- eblai
- Nyugati (vagy kzps) csoport
- szaknyugati g
- amorita (kihalt)
- ugariti (kihalt)
- armi nyelvek
- armi (kihalt)
- jkeletarmi
- jnyugatarmi
- knani nyelvek
- fnciai-pun (kihalt)
- mobi (kihalt)
- ammoni (kihalt)
- edomi (kihalt)
- hber
- klasszikus hber
- misnai hber
- kzpkori vagy rabbinikus hber
- modern hber vagy ivrit
- szakarab g
- Dli csoport
- dlarab nyelvek (kihaltak)
- szabi (szabeus)
- mini (mineus)
- katabni
- hadramauti
- etipiai nyelvek
- amhara
- geez (kihalt)
- argobba
- gurg
- hareri
- tigr
- tigrinya
A smi nyelvekre ltalban jellemz, hogy a mondat legelejn ll az igei lltmny, amit kzvetlenl az alany kvet, majd a tbbi mondatrsz. Jellemz a tbbszrsen mellrendelt mondatok hasznlata. A helyzet azonban a 20. szzadban jelentsen vltozott eurpai hatsra: az alany s lltmny helyet cserlt, az j ktszk s a kzpontozs megjelensvel pedig varildott a mondatszerkezet.
Mondattani szempontbl klnlegesek az etip nyelvek, mivel esetkben a ksita hats miatt az alrendelt szerkezetek dominlnak, az lltmny pedig a mondat legvgn szerepel, s kzvetlenl megelzi az alany. sszetett mondatok esetben pedig a fmondat kerl a legutols helyre.
|