Afrozsiai nyelvcsald
Az afrozsiai nyelvcsald (korbbi nevn smi-hmi nyelvcsald) a termszetes nyelvek egyik nyelvcsaldja. Elterjedsi terlete szak-Afrika, a Kzel-Kelet, valamint Nyugat-zsia.
A korbban hasznlatos, de mg ma is elterjedt smi-hmi nyelvcsald elnevezs bibliai eredet. August Ludwig Schlzer polihisztor, trtnsz, a statisztika s a szociolgia megalapozja 1781-ben nevezte el a smi nyelveket No legidsebb fia utn, kvetve az szvetsgi leszrmazsi tblkat. Ennek analgijra alkotta meg az 1860-as vekben Karl Richard Lepsius egyiptolgus a Sm ccsrl, Hmrl elnevezett hmi (vagy hamita) nyelvek elnevezst, ami azonban kevsb szerencss, mivel nem csak egyetlen nyelvcsaldrl van sz. A smi-hmi nagynyelvcsaldot jabban szoks afrozsiai nyelvcsaldnak nevezni, utalva arra, hogy beszli Afrika s zsia terletn egyarnt lnek. Ltezik az eritreai nyelvcsald elnevezs is, a Vrs-tenger grg, Ertrosz elnevezsrl, m ez a megjells nem szerencss, mivel csak a nyelvcsald egy specilis szeletre (az etip vagy etiosemita nyelvekre) vonatkozik. Egyes szakrtk az afrozsiai elnevezst is elvetik, mivel szerintk ez azt sugallhatja, hogy Afrika s zsia terletn kizrlag az ide tartoz nyelveket beszlik, ami pedig nincs gy.
Igor Mihajlovics Gyakonov tzise szerint a smi-hmi nagynyelvcsald shazja Nyugat-Afrikban, a Szahara s a Szhel hatrn terlhetett el, ami akkoriban mg nem volt sivatagos terlet. Az els elvndorlk a Kr. e. 8. vezredben az egyiptomi np sei lehettek, akik a Nlusnl kerestek j lakhelyet. Ugyanebben az idben egy msik csoport a Csd-t fel terjeszkedett: bellk alakultak ki a csdi nyelvek. A kvetkez vezredben vonultak a kusitk sei az Etip-fennsk vidkre. A Kr. e. 6. s 5. vezredben kezddtt meg a terlet elsivatagosodsa, amely a vgleges elvndorlshoz vezetett: a smi npek ekkor telepedhettek le a Kzel-Keleten. A smi npek s nyelvek Gyakonov felttelezse szerint a Kr. e. 4. vezredre vltak szt.
Az afrozsiai nyelvek pontos felosztsa s az egyes gakban szerepl nyelvek egymssal val rokonsgi foka - azaz pontos besorolsa - mig szmos esetben vitatott, gy forrsonknt egymstl sokszor igen eltr felosztsokkal lehet tallkozni. Ugyangy vltozhat forrsrl forrsra az egyes nyelvek elnevezse is, minl kisebb nyelvekrl van sz, annl inkbb - ez a nyelvcsald kusita, csdi s omi gainl, valamint a rendkvl sok dialektussal (vagy kzponti nyelv hjn lnyegben csak azokkal, mint pl. az arm esetben) rendelkez nyelveknl ez mg fokozottabban gy van. A mr kihalt kori nyelvek esetben ugyancsak vltozhat a feloszts annak fggvnyben, hogy az terleti (fldrajzi) vagy trtneti (kronolgiai) jelleg-e.
A nyelvcsald hat f ga a kvetkez:
-
- Smi nyelvek
- Egyiptomi nyelvek
- Berber nyelvek
- Kusita nyelvek
- Csdi nyelvek
- Omi nyelvek
rsrendszer: krs, mssalhangz-rs, abugida, bc
|