Gazdasg
2011.02.16. 10:22
Mezgazdasg:
Afrikban a nagy kiterjeds sivatagok, eserdk a mezgazdasgi termelst csak kis terleten teszik lehetv. A kontinens kb.6%-t mvelik meg, s ez foglalkoztatja a keres lakossg tbb mint felt. A mezgazdasg nem tud lpst tartani a lakossg szmnak gyors nvekedsvel, mert a fldmvels s az llattenyszts mdszerei az vszzadok sorn alig vltoztak. Az egy lakosra jut lelmiszer-mennyisg gy vrl vre llandan cskken. Ezt s jelents npessgnvekeds is okozza. A trpusi vezetben a nvnytermeszts nincs vszakhoz ktve, hiszen mindig meleg van. Itt a cspadk vi mennyisge s eloszlsa szabja meg, hogy mikor s mit termelnek. Ktfle gatdlkodsi md jellemzi:
- az egyms mellett megtallhat kezdetleges kaps fldmvels;
- a tbbnyire 1-1 nvny (Pl.: kaka, kv, tea, olajplma, ...) termesztsre szakosodott ltetvnyes gazdlkods. Ez a helyi fogyasztsra, a lakossg elltsra klest, kukorict, manikt, battt termeszt. Ezek a termkek (kaka, kv, bann,tea, plmaolaj s anansz) ltalban exportra kerlnek.Ms termkek: a kkuszplma, kaucsukfa, jamszgykr, bors s a vanlia.
A szraz szavannk s flsivatagok vidkn nomd psztorkods terjedt el. Az itt termesztett nvnyek a fldimogyor, cukornd, kukorica, gyapot, cirok. Itt az llatok szma gazdagsgot is jelent, az llomny sszertlen nvelse egy-egy terleten tllegeltetshez vezet. Ennek kvetkezmnye a gyeptakar elpusztulsa, a talaj kiszradsa, elpusztulsa, vgs soron az elsivatagods. Ez is szerepet jtszott a Szahara dli hatrn hzd (hsgvezetnek is emlegetett) Szhel-veze kialakulsban. Erre a folyamatra pda lehet Nigria. A korbban lelmiszert exportl orszg ma nagyszm lakossgnak bels ignyeit sem tudja kielgteni. A kontinens gyren lakott terletein az serd vagy szavanna egy rsznek felgetsvel nyernek termfldet. Ezt kezdetleges eszkzkkel (sbot, kapa) fellaztjk, Ha a talaj elgyomosodik, termereje cskken, jjabb termterleteket vonnak mvels al. Az itt termesztett nvnyek a szl s a citrusflk. A sivatagos ntztt terletein termesztett nvnyek a datolyaplma, gabona- s zldsgflk s gymlcsk.
Ipar:
Az afrikai orszgok bnyszata a fejlett vilg megnvekedett szksgletei miatt felgyorsult. Az svnyikincsek felkutatsa, kitermelse jrszt klfldi vllalatok irnytsval trtnik. A bnyk legnagyobb rsze kivitelre termel. A feldolgozipar viszont a kontinensek kzl itt a legfejletlenebb, s a lakosssgnak csak kis rszt foglalkoztatja. Afrika terlete svnykincsekben gazdag. A lelhelyek feltrsa s kiaknzsa mr a gyarmati idszakban megkezddtt. Egyes bnyakincsek elfordulsa vilgviszonyban is szmottev (pl.: kolaj, fldgz, gymnt, rzrc, bauxit, urnrc, arany, platina, s foszft) Afrikban van a Fld vzenergia-kszletnek 25%-a, de a vzermvek megptse, mkdtetse mg a jv feladata kz tartozik. Ezek nagyon kltsges beruhzsok, amelyek lassan trlnek meg. A kontinens orszgai fggetlenn vlsuk utn sem tudtak megfelelen iparosodni. Fejletlen vagy teljesen hinyzik az svnyikincseket feldolgoz nehzipar, a korszer ipari gazatok kialakulshoz pedig klfldi tkre s piacokra (felvsrl partnerekre) lenne szksg. A lakossg alapvet kzszksgletei cikkekkel val elltsban a hagyomnyos kzmiparnak van fontos szerepe. (Kzszksgleti cikk pl. a ruha, a cip.) Afrika orszgainak tbbsge fejld orszg csoportjba tartozik. A legfejlettebb gazdasg orszg Dl-afrikai Kztrsasg.
|