Trtnelem
2011.02.16. 10:10
skor:
Afrika terletn kezddtt meg 6-7 milli vvel ezeltt az emberr vls, vagyis az emberflk (Hominina) kiemelkedse az llatvilgbl. (Lsd mg: Australopithecus, Vzimajom-elmlet.) Louis Leakey, angol szrmazs kenyai antropolgus 1964-ben a Viktria-t kzelben lv Olduvai-szurdokbl hozta felsznre az emberi nem (Homo) legkorbbi ismert faja, a Homo habilis csontjait. Ksbb az elember s az sember tbb ms fajnak csontjai is Afrika terletrl kerltek el (Homo rudolfensis, Homo ergaster s Homo rhodesiensis). Etipiban talltk meg a mai ember (Homo sapiens) legkorbbi maradvnyait, a Szaharban, Dl-Afrikban s Afrika egyb terletein pedig sok ksbbi kkorszaki emlket is felfedeztek. A kontinenssel kapcsolatban a trtnszek azt mondjk, hogy „itt ringott az emberisg blcsje”, mert itt talltk meg a legrgibb emberi leleteket, teht Afrikbl indulhatott tjra az emberisg.Az i. e. 9–7. vezred kztt alakultak ki az els neolitikus kultrk, amelyek nyomai a Szahara kzepn lv Hoggar-hegysgben s a Taszilin-dzseren tallhat sziklafestmnyeken lthatak.Henri Lhote francia rgsz – a Taszili-fennskon vgzett kutatsai sorn – a szikla- s barlangfestmnyeket vizsglva a kvetkez korszakokat hatrozta meg:
- vadszkorszak: i. e. 9–7. vezred
- psztorkorszak: i. e. 6–2. vezred
- harcosok korszaka: i. e. 2. vezredtl
- tevekorszak (ekkor kerlt zsibl Afrikba a teve): i. e. 1. vezredtl
kor:
I. e. 4–3.vezred kztt megalakult az egyiptomi birodalom. Az kori Egyiptom vagy „egyiptom” hossz ideig fennllt kori, nagy folyam menti civilizci volt szakkelet-Afrikban, tlnyomrszt a mai Egyiptom terletn. A Nlus vlgyben fekdt a foly kzps s als szakasza mentn szakon a Nlus-deltja s a Nlus negyedik kataraktja kztt. Az kori Egyiptom tbb mint hrom s fl vezreden keresztl fejldtt. Trtnete i. e. 3150 krl kezddtt a Nlus menti teleplsek egyestsvel s i. e. 31-ben rt vget. Az egyiptomi civilizci a maga korban nagyon letteli, vltozatos, sok meglepen modern kulturlis jellegzetessget mutat, s a szoborszer merevsgnl sokkal rugalmasabb volt. A grgk s egyb fiatalabb kultrk, melyeket ma a modern eurpai civilizci kezdeteinek tartunk, a mezopotmiai kultrk mellett az egyiptomit tekintettk mintakpknek. I. e. 814-ben a fnciaiak megalaptottk Karthgt, majd az i. e. 7. szzad krl keletrl nyugat fel haladva krlhajztk Afrikt. Karthg si vros szak-Afrikban, a Tuniszi-t keleti partjn, kzel Tunzia fvroshoz, Tuniszhoz. Ma npszer turisztikai clpont. Az korban a vros laki a pun nyelvet beszltk, melyet fnciai eredetnek tartanak. A hagyomny szerint a vrost Dido (vagy Elissa) alaptotta (Dido elmeneklt Troszbl, miutn ccse meggyilkolta a frjt, hogy maghoz ragadja a hatalmat), br a grg s rmai irodalomban tbb mtosz is ismert ebben a trgyban. I. e. 331-ben megalaptjk Alexandrit. Alexandria egyiptomi kiktvros a Fldkzi-tenger partjainl. A Nlus deltatorkolatban fekszik, Kairtl 208 km-re szakra. Lakosainak szma 3 723 000. Nagy Sndor alaptotta i. e. 331-ben, s nmagrl nevezte el. A hdt hasonl mdon elkeresztelt j vrosai kzl az egyiptomi vlt a leghresebb s legnagyobb. vszzadokon t az kor egyik legpompsabb, legnagyobb vrosa volt (mret tekintetben csak Rma elzte meg). Hres volt, mint a tudomnyok szkhelye. Alexandriban volt tallhat az Alexandriai vilgttorony, ami az kori vilg ht csodjban is benne volt. A Pharosz sziget keleti fokn emelkedett a hres vilgttorony, amelyet a Kr. e. 3. szzadban I. Ptolemaiosz Sztr uralkodsa alatt Szsztratosz ptett; nyolcemeletes s 160 mter magas volt, fnye 300 sztadionnyira (50–60 km) ltszott a tengeren. m az idk folyamn leromboltk. A 4–6. szzad kztt megkezdik Zimbabwe ptst.
Kzpkor:
A Mali Birodalom. A Mali Birodaloma a monda szerint a 13. szzad elejn jtt ltre. Egy Szunjata nev kultrhrosz alaptotta, aki gyerekkorban nyomork volt, s anyjt ezrt csfolta a kirly tbbi felesge. Egy ideig szmzetsben lt, majd visszatrt Ghnbl s a kirlyt letasztva a trnrl lett az uralkod. A birodalom a virgkort a 14. szzadban lte. A 14. szzad vgn akkori vilg leggazdagabb uralkodja a Mali Birodalom feje volt. Niger s Fels-Szenegl kztt, krlbell a mai Mali dlnyugati rszn helyezkedett el. A mande nyelv vezetk sajt szavannai shazjn kvl a birodalom magba foglalta a Szhelt, szakon belenylt a sivatagba, dlen pedig az eserdbe. Ghna. A kzpkorban jtt ltre Ghna llama, ahonnan az akan npek sei erednek, az azonban nem is rintette a mai Ghna terlett. 1600 krl a mai Kzp-Ghna terletn ltrejtt az Ashanti Birodalom. Ez a birodalom a 19. szzadig fennmaradt. Aranyparton 1482-ben a portuglok felptettk Elmina erdjt. Ez lett az arany, az elefntcsont s a rabszolga-kereskedelem kzpontja. A 17. szzadban a portuglokat kiszortva a hollandok, angolok, svdek, dnok is meghdtottak egy kis szeletet a parton. Emiatt Eurpn kvl sehol mshol a vilgon nem ltni ilyen srn eurpai pts katonai ltestmnyeket. A leghosszabb ideig az angolok maradtak itt. Ms kzpkorban ltrejtt llamok: Meroe, Monomotapa s Szonghai.
jkor:
Afrika gyarmatostsa a 19.szzadban kezddtt el, s 1900-ban mr 90%-a gyarmat volt.A gyrmatost orszgok: a britek, francik, nmetek, belgk, portuglok, olaszok, spanyolok s portuglok. A II. vilghbor utn azonban a fggetlensgi mozgalmak eredmnyeknt egyms utn jttek ltre az nll llamok.
|