Zld-foki Kztrsasg
A Zld-foki Kztrsasg egy szigetllam, Afrika legnyugatibb pontjtl – a Zld-foktl – nhny szz kilomterre nyugatra, az Atlanti-cenban. A portugl eredet nv a tengerbe nyl foknak egykor buja nvnyzetre emlkeztet. Portuglia gyarmata volt, 1975-ben nyerte el fggetlensgt. A szigetcsoport 10 nagyobb szigete kzl 9 lakott, mg 5 kisebb szigete lakatlan. A szigetek vulkanikus eredetek. svnykincsekben szegny orszg. A trpusi szavanna ghajlaton kvt, cukorndat, dohnyt, bannt termesztenek. Fontos meglhetsi forrs a halszat s a halfeldolgozs. Az Eurpa s Dl-Amerika kztt kzleked hajk zemanyag-felvev helye, valamint a tengeralatti kbelek gyjt- s elosztkzpontja.
A szigetek tlnyoman vulkni eredetek, nhnynak az alapja azonban idsebb palbl, feldarabolt mszkbl s dolomitbl ll. Valamennyiket keskenyebb-szlesebb sksg keretezi; a mgttes fennskok vulkni kpokat hordoznak, melyek kzl a Pico do Fogo (2829 m, Fogo-sziget) s a Topede Corõa (1979 m, Santo Antaõ-sziget) emelkednek a legmagasabbra.
A szigeteken ceni ghajlat uralkodik, illetve a passztszl ersen befolysolja az idjrst. Emiatt az nagyon szraz. A pratartalom 70% krl mozog.
Fvros: Praia
llamforma: parlamentlis kztrsasg
Hivatalos nyelv: portugl
Fggetlen: 1975. jlius 5.
A szigetek lakossga a mezgazdasgbl l. Fleg bannt, datolyt termesztenek, s halsznak. A br- s textilipar is jelents. Az orszg halat, langusztt, bannt, textlikat s flksz termkeket exportl. A turizmus a GDP 10%-t teszi ki.
Nyelvek: A hivatalos nyelv a portugl, de emellett beszlnek mg kreolul is. Vallsok: A lakossg 96%-a rmai katolikus s 4%-a trzsi valls.
Tbb itteni szrmazs ember l a szigeteken kvl diaszprban, mint ahnyan a szigeteken lnek.
A lakatlan szigeteket 1445-ben Antnio Fernandes fedezte fel, de szigetek felfedezjnek hivatalosan Alvise Cadamostt tekintik, aki 1456-ban jrt itt. A szigeteket lakatlannak talltk s semmi sem utal korbbi lakossgra. A szigetek mai nevket 1461-ben kaptk. Akkor szerveztk portugl gyarmatt. A portuglok a szigetekrl indultak tnak Nyugat-Afrikba. Kolumbusz Kristf 1498-ban jrt a szigeteken. A szigetek els teleplse az 1462-ben alaptott Ribeira Grande volt (ma Praia). 1532-ben lett hivatalosan Portuglia gyarmata. A 16. szzadban elindult a rabszolga-kereskedelem Afrika s Amerika kztt, s ennek egyik llomsa a szigeteken volt; fontos vzfelvev hely volt, ahov idvel cukorndltetvnyeket is teleptettek. 1850-ben megnyitottk São Vicente telepls kiktjt. Ezutn nagy sznbnykat nyitottak a szigeteken. 1975. jlius 5-n Portuglia fggetlensget adott a szigeteknek. Az els llamf Aristides Pereira volt.
|