Zambia
Az orszg neve a Zambzi folytl szrmazik, rgebbi neve szak-Rhodesia volt.
A tengertl elzrt dl-afrikai orszgot szakrl a Kongi Demokratikus Kztrsasg s Tanznia, keletrl Malawi s Mozambik, dlrl Zimbabwe Botswana s Nambia, nyugatrl Angola hatrolja. Dli hatrfolyja a Zambzi.
Az orszg jelents rszt az Afrikai-pajzs si kzetein kialakult 1000-1500 mter magas fennskok (Katanga-, Zambzi- s Lunda-fennsk) foglaljk el. Kzttk a folyk mly rkokban folynak. A fennskokbl kiemelked szigethegyek s szigethegysgek kzl legnagyobb a Muchinga-hegysg (Mabyoula, 1848 m). A fennskok dlkeleten a Zambzi rkra szakadnak le, dlnyugaton a Kalahri-medence sksgba simulnak.
A terlet legnagyobb rszn kt f vszak van: az ess nyron, vagyis ltalban novembertl prilisig s a szraz vszak az v tbbi rszben. A szraz vszak maga is kt szakaszra oszlik: a hvs szraz vszak mjustl augusztusig tart, a forr pedig szeptember s oktber hnapokban. Legkellemesebb a hvs szraz vszak idjrsa. Hideg ekkor sincs.
Nemzeti mott: Egy Zambia, Egy Nemzet.
Nemzeti himnusz: Stand and Sing of Zambia, Proud and Free.
Fvros: Lusaka
llamforma: kztrsasg
Hivatalos nyelv: angol
Beszlt nyelvek: bemba, kaonda, lozi, tovbbi 70 trzsi nyelv
Zambia terlete az skor ta lakott, az orszgban l npek eldei azonban csak a 16-17. szzadban foglaltk el a vidket. szaki rszt 1750 krl a Lunda Birodalom igzta le, ugyanekkor alakult meg a Fels-Zambzi mentn a Barotsze Kirlysg. Az els eurpaiak, a portuglok s az angolok a 18. szzad vgn jelentek meg. A portuglokat megelzve, a David Livingstone ltal bejrt terlet a helyi trzsfnkkkel val szerzdsek rvn a Brit Dl-afrikai Trsasg birtokba kerlt. szak-Rhodesia nven 1924-ben lett nll brit gyarmat. A msodik vilghbor utn megersdtek az afrikaiak politikai mozgalmai. 1953-ban hoztk ltre szak- s Dl-Rhodesia s Nyaszafld gyarmatokbl a Rhodesia s Nyaszafld llamszvetsget. Az llamszvetsg 1963. december 31-n felbomlott, majd szak-Rhodesia kilenc hnapos bels nkormnyzat utn, 1964. oktber 24-n elnyerte llami fggetlensgt Zambia nven.
A fggetlensg a szmottev svnykincs slyos gondokat okozott Zambiban. Tl kevs volt a kpzett zambiai a kormnyzat mkdtetshez. A gazdasg is nagymrtkben fggtt a klfldiek szakrtelmtl. Hrom szomszdos orszg: Angola, Mozambik s Dl-Rhodzia gyarmati uralom alatt llt. Dl-Rhodzia fehr kormnya 1965 novemberben egyoldalan kikiltotta fggetlensgt. Zambinak kzs hatra volt Dlnyugat-Afrikval (Nambia), amelyet ekkor a Dl-afrikai Kztrsasg igazgatott. A zambiaiak az antikolonialista, a fehrek uralma ellen harcol erkkel szimpatizltak, klnsen Dl-Rhodziban (amely akkor a Rhodzia nevet viselte). A kvetkez vtizedekben aktvan tmogattk Angolban az UNITA mozgalmat, a Zimbabwei Afrikai Npi Unit (ZAPU), Dl-Afrikban az Afrikai Nemzeti Kongresszust (ANC) s Dlnyugat-Afrika Npeinek Szervezett (SWAPO).
Rhodzival val konfliktus kvetkeztben lezrtk a hatrt 1973-ban, ami slyos gondokat okozott a nemzetkzi szlltsokban s az ramelltsban. Knai segtsggel vast plt Dar es Salaam tanzniai kiktbe. Ez cskkentette Zambia fggsgt a Dl-Afrikba s a nyugati irnyba, Angoln t vezet vastvonalaktl. A vast elkszltig Zambia importjnak s ltfontossg rzexportjnak f tere a TanZam t volt, amely Zambibl Tanznia kiktvrosaiba vezetett. Olajvezetk is plt Dar es Salaambl Zambiba. Az 1970-es vek vgn Mozambik s Angola fggetlenn vlt Portuglitl. Zimbabwe 1979-ben lett fggetlen. Mindez nem oldotta meg Zambia gondjait. A korbbi portugl gyarmatokon kitrt polgrhbork menekltek terht zdtottk Zambia nyakba s folytatdtak szlltsi problmi. A Benguela vast, amely nyugatra vezetett Angoln t, az 1970-es vek vgtl lezrult a zambiai szlltmnyok eltt. Zambia erteljesen tmogatta az ANC-t, amelynek klfldi szkhelye Lusakban volt. Ez biztonsgi problmkat okozott, mert Dl-Afrika az ANC ltestmnyeit Zambiban is tmadta.
Az 1970-es vek kzepn Zambia f exportcikknek, a rznek az ra esett a vilgpiacon. Ez jelentsen neheztette Zambia helyzett, mert a szlltsi kltsgek arnya megntt, bevtelei cskkentek. Bels s kls hitelezkhz fordult segtsgrt, de mivel a rz ra tartsan alacsony maradt, egyre nehezebb vlt a hitelek trlesztse. Az 1990-es vek kzepn a hitelfelvtelek korltozsa ellenre Zambia egy fre es adssga a vilgon a legmagasabbak kz tartozott.
- Lakossg: 11 037 800 (2004)
- Npsrsg: 14,67 f/km²
- Npessgnvekeds: 1,52%
- Szletskor vrhat lettartam: frfiak 35 v, nk 35 v
73 npcsoport lakja az orszgot. A legnagyobbak: bemba 36%, malavi 18%, tonga 15%, szaknyugati trzsek 10%, barotsze 8%, mambve 5%, tumbuka 5%, egyb (fehr) 3%.
Vallsok: protestns 36%, rmai katolikus 27%, si vallsok hvei 27%, afrikai kersztny 9%, egyb 1%.
|