Tunézia
Tunézia vagy Tunisz Észak-Afrika mediterrán tengerpartján található. Nyugatról Algéria, délkeletről Líbia határolja. Az ország területének 45%-át a Szahara homokja borítja. A megmaradó terület megművelhető. A vidék már az ókorban is fontos volt; először Karthágó városa jött létre Tunézia földjén, majd később a Római Birodalom része lett. Az ország fővárosa Tunisz.
Jellegzetes képződmény a chott. A szó olyan tavat jelöl, amelyik az év legnagyobb részében, vagy akár több éven át is száraz. A mederben földutakat is kijárhatnak az arra járók. Néha viszont jön az eső és a meder megtelik vízzel - rövid időre, míg elpárolog. Ilyen nagy, száraz tavak láncolata húzódik a Szahara északi peremén Algériától a tengerig.
Főváros: Tunisz
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: arab
- A népesség megoszlása kor szerint:
- 0-14 éves: 24,6% (férfi 1 293 235/nő 1 212 994)
- 15-64 éves: 68,6% (férfi 3 504 283/nő 3 478 268)
- 65 éves vagy idősebb: 6,7% (férfi 327 521/nő 358 713) (2006-os becslés)
- Átlag életkor:
- Teljes népesség: 27,8 év
- Férfi: 27,3 év
- Nő: 28,3 év
Habár a lakosság nagy többsége önmagát arabnak tekinti, a genetikai állomány csupán 20%-a ilyen eredetű. Az elmúlt évezredek során számos civilizáció, kultúra hagyta nyomát Tunézián: a föníciaiak, a rómaiak, a vandálok, az arabok, az oszmánok, a franciák, a mórok, és végül a zsidók.
- Arab 98%
- Európai 1%
- Zsidó vagy más 1%
A hivatalos nyelv az arab, de a kereskedelemben a franciát is használják.
Majdnem az összes tunéziai szunnita muszlim vallású. Vallási eredetű háborúra, megkülönböztetésre nincs példa. A délen található Dzserba-szigeten 2000 éve megtalálható egy zsidó csoport, de ennek létszáma csökkent. Jelenleg a zsidókat a fővárosban találhatjuk meg. Nem sokkal jelentősebb csoportot képeznek a keresztények.
- Muszlim 98%
- Keresztény 1%
- Zsidó vagy más 1%
Tunézia gazdasága változatos, egyaránt megtalálható benne a mezőgazdaság, a bányászat, az ipar és a szolgáltatás is. Az utóbbi időben a privatizáció növekedett, a magánszféra jelentősége nőtt.
Tunézia az 1970-es években nyitott a turizmus előtt. Az észak-afrikai méretekben kis ország a legjelentősebb turizmussal rendelkező afrikai országok közé emelkedett.
Az idegenforgalom túlnyomó része a tengerpartra koncentrálódik. A Földközi-tenger partjainak teljes hosszában turisztikai zónákat alakítottak ki. A tömegturizmusra alapozva szállodaláncok épültek.
Tunéziában az UNESCO a következő helyszíneket nyilvánította kulturális világörökséggé:
- Tunisz medinája - hagyományos óváros Tunisz városban;
- Karthágó romjai - az ókori Karthágó fővárosának maradványai;
- Az el-Dzsemi amfiteátrum a rómaiak jelenlétének emléke;
- Kerkaván pun városa és nekropolisza (temetője);
- Szúsza medinája (óvárosa);
- El-Kajraván;
- Dugga/Szugga.
|