Szudán
Szudán Afrika legnagyobb területű országa a kontinens északkeleti részén. Észak-déli kiterjedése több mint 2000 km. Az ország a többéves háborús konfliktusok miatt a szétesés szélére sodródott. Dél-Szudán valószínűleg 2011-ben bejelenti függetlenségét (amit vélhetően el is ismernek), de még Abyei és Dárfúr tartományok is pályáznak az önállóságra.
Az ország nyugati részét hatalmas homokkő táblák építik fel, amelyekből szigethegységek emelkednek ki, északnyugaton az Uveinat-hegység (1934 m), az ország középső részén a Nubah-hegység (1460 m). A csádi határ mentén a Darfúr 800–1200 m magas fennsíkjából a Marra-hegység vulkáni tömege tör 3088 m magasságba.
Nemzeti mottó: Al-Nasr Lana (Miénk a győzelem)
Nemzeti himnusz: Nahnu Jund Allah Jund Al-Watan
Főváros: Kartúm
Hivatalos nyelv: arab, angol
Államforma: köztársaság
Függetlenség kikiáltása: 1956. január 1.
Terület: 2 505 810 km²
Népesség: 38 114 160 fő (2003)
Észak-Szudán a Szaharához tartozik, de Kartúmtól dél felé az évi átlagos csapadék mennyisége fokozatosan 150-ről 1000 mm-re nő. Északon kevés az eső, és szabálytalan időközökben hullik. Az esős évszak az ország középső részén 2-3 hónapig, délen viszont már 6-8 hónapig tart (többnyire áprilistól októberig). Északon egész évben északkeleti szelek fújnak, délen az esős évszakban a délnyugati szél az uralkodó. Itt a nyári, csapadékos hónapokban alacsonyabb a hőmérséklet. A déli Dzsubában a januári középhőmérséklet 28 °C, a júliusi 25 °C. Az évi csapadékmennyiség 950 mm. Kartúmban a januári középhőmérséklet 23 °C, a júliusi 34 °C. Az évi csapadékmennyiség 150 mm.
Az elsivatagosodás komoly probléma Szudánban. Ez a folyamat áll a dárfúri konfliktus hátterében. A talajerózió is aggodalmat kelt.A mezőgazdaság terjeszkedése nem jár együtt természetvédelmi intézkedésekkel. A következmények már mutatkoznak: az erdőirtás és a talaj kiszáradása csökkenti a talaj termékenységét és a talajvíz szintjét. A vadállományt veszélyezteti a vadászat. 2001-től huszonegy emlős faj és kilenc madárfaj, valamint két növényfaj veszélyeztetettnek számít. Veszélyeztetett fajok közé tartozik: tarvarjú, a szélesszájú orrszarvú, vörös tehénantilop, karcsú szarvú gazella, közönséges cserepesteknős.A szaharai oryx már nem él vadon.
Szudánban 12 nemzeti park található:
- Badinglo
- Boma
- Dinder
- Berg-Hassania
- Lantoto
- Nimule
- Radom
- Shambe
- Southern
- Suakin Archipelago
A fővárosban, Kartúmban Omdurmannal, Khartoum Bahrival együtt kb. 14millió ember él. A népességnövekedési ráta 2,73%. A várható átlagos élettartam 57 év. A csecsemőhalandósági ráta igen magas, 67,1‰. A hivatalos nyelv az arab.
Népek: fekete-afrikai 52% (dinkák, nubák, nuerek és mások), szudániak 39%, bedzsa 6%, külföldi 2%, egyéb 1%.
Háromféle vallás van jelen: a muzulmán (a lakosság 70%-a ehhez a valláshoz tartozik), a törzsi vallásúak (25%) valamint a keresztény felekezetek (angelikán, kopt, katolikus, protestáns) (8%).
A világ kulturális örökségéhez tartoznak Dzsebel Barkal és a Napata régió régészeti helyszínei.
Az ország 20%-át erdő borítja, az egyetlen fontos erdei termék a gumiarábikum. Ezt az illatszerekben, édesipari termékekben és ragasztókban felhasznált anyagokat az akáciából nyerik ki, amely nagy területen nő a közép-szudáni szavannákon. A világtermelés 4/5-ét adja az ország.
|