Seychelle-szigetek
Seychelle-szigetek szigetllam az Indiai-cenban, Afrika keleti partjtl 1500 km-re tallhat, Madagaszkrtl szakkeletre. A bels szigetcsoportok a kontinentlis lemezen helyezkednek el, hegysgek tagoljk s grnit az alapkzetk, mg a kls szigetek sk korallztonyok. Legmagasabb pontja a Morne Seychellois (905 m). A Seychelle Kztrsasg nyugaton Zanzibrral (Tanznia) hatros, dlen Runionnal s Mauritiusszal, dlkeleten a Comore-szigetekkel s Mayotte-tal, szakkeleten pedig a Maldv-szigetekkel.
Afrika nll llamai kzl a Seychelle Kztrsasg npessge a legkisebb. Nincsenek slakk; a seychelle-iek fleg francia, afrikai, indiai s knai bevndorlk utdai. A lakossg nagy rsze rmai katolikus.
Fvrosa: Victoria
Fggetlen: 1976. jnius 29.
Nemzeti mott: Finis Coronat Opus (A befejezse koronzza a munkt)
Nemzeti himnusz: Koste Seselwa
A Seychelle-szigetek a trpusi gvben, az Egyenlttl dlre a 4 s 10 szlessgi fok kztt tallhatak. Az vi kzphmrsklet 27 Celsius fok, a pratartalom 80%-os. A napi napstses rk szma megkzeltleg ht. prilistl oktberig a frisst dlkeleti passztszelek miatt az idjrs hvsebb s szrazabb, mg az enyhbb szaknyugati monszun-szlrendszer Karcsony tjn ri el a Seychelle-szigeteket, csapadkot hozva s felhszakadsokat idzve el. Zporok s zivatarok az v brmelyik napjn elfordulhatnak. A trpusi esk miatt az vi csapadkmennyisg 2300 mm (Magyarorszgon 500-900). Annak ellenre, hogy a hatalmas Indiai-cen kis szigeteirl van sz, mgis szmos mikroklma alakult ki, amely vltozatoss teszi a Seychelle-szigetek ghajlatt – elfordulhat, hogy az egyik tengerparton esik az es, a msikon st a nap s a hegyekben kd ereszkedett le.
A Seychelle-szigetek sokszn lvilgra nem volt jtkony hatssal az emberi beavatkozs, hasonlan ms parnyi korendszerekhez. Ennek tudhat be, hogy a legtbb ristekns eltnt a grnitszigetekrl, a part menti s alacsonyhegyi erdk koprabb vltak, s kihalt szmos shonos faj, mint pldul a seychelle-i trpepapagj vagy a ssvzi krokodil. Mindent sszevetve azonban a kihalsok szma kevsb lesjt, mint pldul Mauritiuson vagy Hawaiion, mivel csak az 1770-es vek ta lakjk. A seychelle-i nvny- s llatvilg vdelme szmos sikert knyvelhet el.
A Seychelle-szigetek kt csoportja az UNESCO vilgrksg rsze, s a Seychelle-szigetek Alaptvny gondozza ket. Egyik az Aldabra-korallztony, ami a vilg legnagyobb atollja, a msik a Vale de Mai (Mjus-vlgy) Termszetvdelmi Terlet Praslin szigetn, amit fldi denkertnek hvnak.
Az orszg llamformja elnki kztrsasg, amely szerint a Seychelle Kztrsasg elnke egy szemlyben llamf s kormnyf. A vgrehajt hatalmat a kormny gyakorolja, mg a trvnyhozs a kormny s a nemzetgyls kzs feladata.
Az angol, francia s a kreol a Seychelle Kztrsasg hivatalos nyelve. Az ott beszlt kreol nyelv hasonlt a Mauritiuson, Runionban s a Karib-trsgben hasznlt nyelvjrsokhoz.
Az exportmrleg 2005-ben 355 milli US dollr (tonhal konzerv, fagyasztott s friss hal, fagyasztott garnlark, fahj); az importmrleg 2005-ben 620 milli US dollr (f kereskedelmi partnerek: Franciaorszg, Olaszorszg, Nagy-Britannia, Szingapr, Dl-Afrika, Spanyolorszg, Szad-Arbia)
|