Niger
Északkeleten a Ténéré du Tafassasset emelkedik, tőle délnyugatra az Aïr-masszívum hegyei magasodnak. Az ország nagyobb része, 2/3-a homoksivatag, délen azonban a Niger folyó és a Csád-tó mentén termékenyek a talajok.
Az ország legmagasabb pontja a Bagzane (2022 m).
Főváros: Niamey
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: francia
Beszélt nyelvek: hausza, dzserma, tamasek
Független: hausza, dzserma, tamasek
Nemzeti mottó: Fraternité, Travail, Progrès (Testvériség, Munka, Fejlődés)
Nemzeti himnusz: La Nigerienne
Dél-Nigerben júniustól októberig tart az esős évszak, az éves csapadék mennyisége 500 mm, északon viszont évente mindössze 20 mm eső hullik. Niamey-ben a januári középhőmérséklet 24 °C, a júliusi 34 °C.
Nigerben a természetvédelmi területek bonyolult hálózata alakult ki. A legrégebbieket még a francia gyarmati uralom idején jelölték ki. Mindkét nemzeti parkja egyúttal része a természeti világörökségnek.
A népesség 52%-a songhai és djerma, 23% hausa, 8% tuareg, 6% beri beri (kanuri) és kb. 4.3% fulbe. 3000 francia él az országban.
A lakosság 94%-a muzulmán, a többi hindu és keresztény.
Niger az egyik legszegényebb ország. A népesség 61%-nek kevesebb mint egy US-dollár jut naponta.
A mezőgazdaság a munkaerő-állomány 89%-át foglalkoztatja, de a területnek csak a 3%-a használható növénytermesztésre, 7%-a pedig legeltetésre. 2005-ben éhínség volt. A földművelés (köles, rizs, cirok, földimogyoró) a Niger völgyében összpontosul. A nomád pásztorkodásból adódó jelentős élőállat-kivitel Nigéria felé irányul (juh, kecske, szarvasmarha). Nagy problémát jelent a túllegeltetésből származó talajerózió, éhínségek és árvizek.
Vasút nincs az országban. A közúthálózat hossza 10 100 km, a repülőterek száma 9.
|