Namíbia
Namíbia (egykoron Délnyugat-Afrika) 1990-től független köztársaság Dél-Afrikában, az Atlanti-óceán partján. Az országot a Dél-afrikai Köztársaság, Angola, Zambia és Botswana határolja.
Afrika délnyugati részén, az Atlanti-óceán partján fekvő ország. Partvidékén mintegy 1300 km hosszan, 80–130 km szélességben Földünk egyik legkietlenebb sivataga, az ország nevét adó Namíb-sivatag húzódik, amelynek létrejötte a hideg Bengeuela-áramlatnak köszönhető.
Az ország lakossága 1 927 447 fő. Évente kb. 1,5%-kal nő. A lakosság túlnyomórészt fekete. Megoszlása
- fekete 84%,
- fehér 8%,
- mulatt 8%.
Az ország hivatalos nyelve az angol. A lakosság etnikailag is sokszínű. A legbeszéltebb afrikai nyelvek: oshivambo, herero, nama, ezenkívül a fehérek leginkább afrikaansul és németül beszélnek, bár a hivatalos nyelv az angol.
Főváros: Windhoek
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: angol
Függetlenség Dél-Afrikától: 1990. március 21.
Az ország lakosságának 80%-a keresztény: 50%-a evangélikus, 20%-a katolikus, 5%-a református.
A gazdasága erősen kötődik a dél-afrikaihoz. Exportorientált bányászattal rendelkező, ásványkincsekben (uránérc, volfrám és ónérc, germánium (ebben a világon az első), vanádium és kadmium (a világon a harmadik helyen áll), réz, ólom, cink, lítium és ezüst) gazdag ország. A könnyűiparára a hús- és halfeldolgozás jellemző. Mezőgazdasága alacsony színvonalú (köles, kukorica, dohány, gyapot), mégis a lakosság felének ez az ágazat nyújt megélhetést.
Alacsony színvonalú mezőgazdasággal, exportorientált bányászattal rendelkezik.
Halászata Afrikában a 3. helyen áll, szardíniát, heringet és langusztát halásznak.
Központok:
- Lüderitz: gyémántbányászat, halfeldolgozás
- Swakopmund: guanókitermelés
- Walvis Bay: kikötő
- Ovambóföld, Ovambó-fennsík és Damara-fennsík: szarvasmarha- és juhtenyésztés
|