Marokko
Marokk (hivatalos nevn Marokki Kirlysg) egy arab llam szaknyugat-Afrikban. Az Atlanti-cen partjn fekszik, s a Gibraltri-szorostl kezdden, a Fldkzi-tengerrel is hatros. Szrazfldi szomszdjai, szakon Spanyolorszg (Ceuta, Melilla), keleten Algria, dlen Nyugat-Szahara. Az orszg neve Marrkes vros nevbl ered.
A tengerpart mediterrn ghajlat. Az orszg belseje fel haladva az ghajlat egyre szrazabb s szlssgesebb. A Szahara ghajlata pedig sivatagi.
Nemzeti mott: (Allāh, al Waan, al Malik = Isten, Orszg, Kirly)
Nemzeti himnusz: Hymne Cherifien
Fvrosa: Rabat
Legnagyobb vros: Casablanca
llamforma: alkotmnyos monarchia
Fggetlen: 1956. mrcius 2.
A mai alkotmnyt 1996-ban fogadtk el. Ez kimondja, hogy Marokk llamformja alkotmnyos, demokratikus s szocilis monarchia.
A kirly az alkotmny szerint dominns szerepet tlt be. VI. Mohammed az orszg llamfje. nevezi ki az orszg miniszterelnkt s oszlathatja fel a parlamentet. j vlasztsokat is rja ki. A hadsereg fparancsnoka is egyben.
- Npessgnvekedsi rta: 1,68%
- Vrhat tlagos lettartam: 70 v
- Csecsemhalandsgi rta:46,5‰
A lakossg 57,4%-a vrosi. A 15 v alattiak arnya 32,9%. A 65 v felettiek 4,4%.
Marokk a negyedik legnpesebb arab llam Egyiptom, Szudn s Algria utn. Lakossgt nagyobb rszt arabok (60%), berberek (40%) s az k keverkei alkotjk. A lakossg egy kis rsze mg mindig nomd ill. flnomd letmdot l. k inkbb berberek. A berberek fleg az orszg dli terletein lnek.
Mintegy 60 000 f francia s spanyol szrmazs tanr, mrnk, technikus l az orszgban. A lakossg egyenltlenl oszlik el az orszgban. A lakossg 2/3-a az orszg szaknyugati-szaki rszn l az Atlasz-hegysg-tl, ez a vlaszt vonal, az alig lakott Szahartl (az orszg 10%-a). Casablanca a kzpontja az zleti letnek s az iparnak, jelents kikt is egyben. Rabat-ban szkel a kormny. Tanger az tjr Marokkbl Spanyolorszg-ba s ez a legjelentsebb kiktvros is. Fez kulturlis s vallsi kzpont, a dominnsan „Berber” Marrakes a f turisztikai kzpont.
Az orszg hivatalos nyelve az arab. Az orszgban azonban tbb berber nyelvet is beszlnek: Tachelhit, Tamazight, Ghomara, Tarifit, Senhaja de Srair.
Az orszg 100%-a muzulmn.
Az iskolarendszer 3 lpcsbl ll: 5 ves alapkpzs, aztn egy 4 ves alapfok, majd 3 ves felsfok.
Az orszgban Rabatban, Casablancan, Oujdan, Marrakesben s Fezben tallhat egyetem.
Marokk termkeny tja rgta klnbz civilizcik harcnak szntere. Mindegyiknek rkse a mai Marokk. A gazdag mlt sokfle hagyatka kzl az UNESCO a kvetkezket vette fel a vilgrksgek listjra:
- Fez medinja (vrosa);
- Marrkes medinja;
- jt ben Haddu s Ksar erdvrosok;
- Meknesz trtnelmi vros;
- Volubilis rgszeti lelhelye;
- Tetun (korbban Titawin) medinja (vrosa);
- Esz-Szavra (korbban Mogador) medinja;
- Mazagan (el-Dzsadda) portugl vrosa.
|