Mali
Mali nyugat-afrikai állam, a térség második legnagyobb országa. 1960-ig Franciaország gyarmata volt Francia-Szudán néven. Mai nevét az egykori Mali Birodalomról kapta.
Mali 65%-a sivatagos terület. Az ország északi része a Szaharában fekszik. Tengerpartja nincs.
Az északi részen a forróság szinte elviselhetetlen egy európai számára. A januári középhőmérséklet 10-20 °C. Júliusban 30-35 °C az átlag, de akár az 50 °C is elérheti.
A csapadék mennyisége 20 mm. Néha előfordul, hogy egy évben 250 mm is hull. Az eső általában 10-12 hónapig nem esik.
A déli országrészben januárban 20-25 °C, ritkán 25 °C felett. Nyáron 30 °C körüli, de a 35 °C is elképzelhető. Itt az esős évszak június végétől december elejéig tart. Ilyenkor kiárad a Niger folyó.
Főváros: Bamako
Hivatalos nyelv: francia
Függetlenség: 1960. szeptember 22.
Nemzeti mottó: Un peuple, un but, une foi (Egy nép, egy cél, egy hit)
Nemzeti himnusz: Pour l'Afrique et pour toi, Mali
A lakosság több mint 30 féle népcsoporthoz tartozik: bambara (30%, malinké, fulani (fulbe, peulh), sarakolé (maraka), songhai, soninké, bobo, bozo, minianka, senufo, dogon, khassonké, tuareg, mauren, dioula, és kis létszámu arab.
A lakosság 81%-a (15 év felettieket nézve) analfabéta. Minden második ember jut csak tiszta ivóvízhez. A várható életkor 48 év.
Az ország hivatalos nyelve a francia. Ezenkívül a lakosság beszél dogon, arab, fulfulde, songhai, soninke és senufo nyelven.
A lakosság 100%-a muzulmán.
Mali a világ egyik legszegényebb országa. Az elkezdett reformok és az afrikai frank 1994-es 50%-os leértékelése következtében a gazdaság növekedésnek indult. 1996-98 között több aranybányászati cég is növelte itteni kitermelését, így Mali a következő években jelentős aranyexportőrré is válhat.
|