Kongi Kztrsasg
A Kongi Kztrsasg vagy ms nven Congo-Brazzaville nyugat-kzp-afrikai llam, korbban a francia gyarmatbirodalom rsze. Szomszdai Gabon, Kamerun, a Kzp-afrikai Kztrsasg, a Kongi Demokratikus Kztrsasg s Angola, s van egy viszonylag rvid tengerpartja is a Guineai-blben.
Nemzeti mott: Unit, Travail, Progres (Egysg, Munka, Fejlds)
Nemzeti himnusz: La Congolaise
Fvros: Brazzaville
llamforma: kztrsasg
Hivatalos nyelv: francia
Az orszgnak viszonylag kicsi tengerpartja van (170 km), viszont szak fel messze benylik a szrazfldbe (1200 km). Keleti hatrt kt nagyobb foly, a Kong s az Ubangi jelenti. A tengerparthoz kzel a Mayomb hegysg emelkedik ki kristlyos kzeteivel, az orszg legnagyobb terleteit azonban lapos fennskok s mocsaras vlgyek teszik ki. A termszetes nvnytakarja vltozatos, a szrazabb dli terleteken a szavanna, mg az szaki, csapadkosabb terleteken az eserd a jellemz.
Az orszg legnagyobb rsze a trpusi eserdk znjba esik. A sksgokon nagyon nehezen jrhat mocsarak alakultak ki, amelyek vdelmet nyjtanak ritka llatoknak is. Ilyen pldul a gorilla.
A krnyezetet veszlyezteti a faipar s ms ipargak, amelyekrl viszont az orszg nem mondhat le npnek szegnysge miatt. Slyosbtja a helyzetet a hatkony kormnyzat hinya, a dntsek tlthatatlan mdja.
2002. janur 20-n rendezett npszavazson a lakossg elnki kztrsasgot szavazott meg, gy ez a mai llamforma. A parlament 2 kamars, a Npgyls s a Szentus alkotja.
A lakossg dnt tbbsge, 90%-a bantu. ltalban alacsonyabb termet, robusztus, kevsb fekete br emberek. 6–9% szudni, magas termet, igen stt br emberek. Mindssze 3% pigmeus, k Afrika igazi slaki, akik a bantuk trhdtsa miatt az serdbe hzdtak vissza, sokuk mg ma is vadszatbl s gyjtgetsbl l. A pigmeusok rendkvl alacsony termet, srgsbarna br emberek, nem rokonai az afrikai feketknek, inkbb az ausztrl bennszlttekkel llnak kzelebbi rokonsgban. Ezenkvl, van mg 1%-nyi fehr (eurpai) lakosa is az orszgnak, a francia gyarmatostk utdai. A feketk fbb csoportjai: az orszg nvadi a kongk, 52% az arnyuk, kt f csoportjuk, a ba-kong s a vili-kong. A msodik legnagyobb csoport a teke, arnya 17%. A mbosik 12%-nyi arnyt rnek el. Kisebb csopot mg a mbetk 5%-os arnnyal. 3–3%-os arnyban lnek itt, punuk s szangk. Tovbbi 2% maka, 4% egyb kisebb csoportok tagjai.
Kongi Labdarg Vlogatott
A szvetsg alaptsa: 1962 FIFA-tagsg: 1964
Legjobb vilgranglista-helyezs: 57. (2008. oktber) Legrosszabb vilgranglista-helyezs: 139. (1996. prilis)
Klubok szma: 90 Igazolt futballistk szma: 9060
Els vlogatott mrkzs: Kzp-Kong-Runion 4-1 (1960. prilis 13.) Legnagyobb gyzelem: Kong-Sao Tom s Principe 11-0 (1976. jlius 7.) Legnagyobb veresg: Malagaszi Kzt. (Madagaszkr)-Kzp-Kong 8-1 (1960. prilis 19.)
Rszvtel a vilgversenyeken Vilgbajnoksg: - Afrikai Nemzetek Kupja: 6 (1968, 1972, 1974, 1978, 1992, 2000) - gyztes (1972)
|