Kenya
Kenyai Köztársaság egy Kelet-Afrikában, az Egyenlítő mentén fekvő ország. Északról Etiópia, északnyugatról Szudán keletről Szomália, délről Tanzánia, nyugatról Uganda és délkeletről az Indiai-óceán határolja.
- Teljes terület: 582 650 km².
- Ebből szárazföld: 569 250 km².
- Ebből víz: 13 400 km².
A keskeny parti síkság 500-600 méter magas dombvidéki tájjal megy át a Kelet-afrikai-árok által két részre osztott Kelet-afrikai-magasföldbe. Az árok két oldalán emelkednek Kenya vulkáni hegyóriásai, a magasföld északkeleti és déli része füves puszta, sztyepp. Kenya legmagasabb pontja a Kenya-hegy (erről a hegyről kapta a nevét az ország, 5199 méter magas), legalacsonyabb pontja az Indiai-óceán partvidéke a tengerszinten. A Kilimandzsáró hegy a kenyai-tanzániai határvidéken helyezkedik el, 5895 méteres legmagasabb csúcsa Tanzánia területére esik.
Fővárosa: Nairobi
Államforma: elnöki köztársaság
Kenyában minden nevezetesebb afrikai állat nagy számban található. A nemzeti parkok rendszere kiterjedt területeken óvja az állatvilágot, az ország területének 6-%át foglalják el. A természeti környezetre a legnagyobb veszélyt a gyorsan szaporodó népesség, illetve az emberi tevékenység következményei jelentik.
Az országot 8 tartomány (szuahéli nyelven mkoa, többes számban mikoa) alkotja. A tartományt az ország elnöke által kinevezett tartományi főbiztos vezeti. A tartományon belüli közigazgatási egység a kerület (wilaya). Az 1999-es népszámlálás idején 69 kerület létezett. Ezek összesen 497 körzetre (taarafa) oszthatók tovább. A körzeten belüli egység a helység (kata). Ezekből 2427 van Kenyában és 6612 alhelységre (kata ndogo) osztották őket.
A fő etnikai csoportok: kikuju 22%, luhja 14%, luo 13%, kalendzsin 12%, kamba 11%, kiszí 6%, meru 6%, egyéb afrikai népek 15%, nem afrikai (ázsiai, európai, arab) etnikum 1%.
A vallások szerinti megoszlás: protestáns 45%, római katolikus 33%, hagyományos vallások hívője 10%, Iszlám 10%, egyéb 2%.
2003-as becslések szerint a lakosság 85,1%-a írástudó (férfiak 90,6%, nők 79,7%-a).
A fontosabb nyelveket 52 népcsoport beszéli:
- angol hivatalos nyelv.
- Szuahéli második hivatalos nyelv.
- Kikuyu: A lakosság 41%-ának anyanyelve. népcsoportok, akik a nyelvet beszéli: Jomo Kenyatta, Mwai Kibaki, Wangari Muta Maathai és Ngugi wa Thiong'o.
- Kamba: A lakosság 11%-a beszéli a Kenya-hegytől keletre.
- Luhja: A lakosság 14%-a beszéli.
- Luo: A lakosság 13%-a beszéli. Népcsoportok akik a nyelvet beszélik: Jael Mbogo, Oginga Odinga és Tom Mboya.
- Kalendzsin: A lakosság 11%-a beszéli.
- Turkana: a turkanák beszélik (mintegy 340 ezren)
|