Guinea
Nem tévesztendő össze ezekkel: Bissau-Guinea, Egyenlítői-Guinea, Új-Guinea, Pápua Új-Guinea.
Északról Szenegál és Mali, keletről Elefántcsontpart, délről Libéria és Sierra Leone, délnyugatról az Atlanti-óceán és nyugatról Bissau-Guinea határolja.
Az ország nyugati felében fekszik a Futa Djalon hegység. Legmagasabb pontja 1537 m. A hegységtől nyugatra széles parti síkság alakult ki. A Futa Djalontól északkeletre eső vidék a Száhel-övezet része, tőle délkeletre pedig trópusi erdőségek vannak alacsony dombvidéken.
Az eredeti növénytakaró különböző erdőkből állt. A délnyugati esőerdőket fokozatosan váltották fel az egyre szárazabb erdőtípusok az északkeleti szavannákig. Ezt a környezetet a földművelés kiterjedése, az erdőirtás és helyenként a bányászat fenyegeti.
Fővárosa: Conakry
Az alkotmányt 1991-ben vezették be. Ebben benne vétetik, hogy Guinea elnöki köztársaság. Az utolsó módosítást 2001-ben hajtották végre.
Az ország lakossága kb. 9,5 millió fő. 2/3-a vidéken, 1/3-a városokban él. A fővároson kívül nincs jelentősebb nagyváros.
Életkor:
- 0-14 év közöttiek: 44,4%
- 15-64 év közöttiek: 52,4%
- 65 év felettiek: 3,2%
A libériai háború idején rengeteg menekült érkezett a városokba.
A lakosság 3 fő etnikai csoportra oszlik: fulbe 40%, malinka 30%, susu 20%. A többi népcsoport (kpèlè, kissi, toma, baga) a lakosság 10%-át alkotják.
Az ország hivatalos nyelve a francia, de beszélik még a volofot, a mandinkát és más törzsi nyelveket is.
Vallások:
- muzulmán 88%
- ősi felekezetű 7%
- keresztény 5%
- Exporttermékek: bauxit, alumínium, arany, gyémánt, kávé, hal, mezőgazdasági termékek
- Importtermékek: olajtermékek, fémek, műszaki felszerelések és alkatrészek, közlekedési eszközök, textil, vetőmag és általános élelmiszeripari termékek
- Főbb kereskedelmi partnerek: Franciaország, Belgium, USA, Elefántcsontpart, Oroszország
Az országban 2 egyetem működik: Conakryban és Kankanban. A hallgatók száma 6000 fő.
Az országban 56% az analfabéták száma. Az egyetemre az összlakosság 1%-a tud bejutni.
|