Ghna
Ghna (hivatalosan Ghnai Kztrsasg) orszg Nyugat-Afrikban, csupn nhny fokra szakra az Egyenlttl. A greenwichi meridin a fvrostl nhny kilomterre keletre halad t. Keletrl Togo, szakrl Burkina Faso, nyugatrl Elefntcsontpart, dlrl pedig a Guineai-bl hatrolja.
Ghna nagy rsze dombsg, az orszg kzel fele 150 mternl alacsonyabban fekszik a tenger szintje felett. A tengerpart hossza 543 km. Az orszg 158 000 km²-n van a Volta vzgyjt terlete. Az orszgot fldrajzilag 5 tjra oszthatjuk: alfldek az orszg dli rszn, Ashanti-felfld, Akwapim-Tog dombsg, Volta-medence s magasfldek szak-szaknyugaton. Az Akwapim-Tog-dombsg s az Atakora-hegysg egszen Beninig fut. Az orszg legmagasabb pontja a 885 m magas Afagyato hegy, amely a togi hatron fekszik.
Az eredeti nvnytakar a partvidken s az ahhoz kzeli dombsgokon eserd volt. Nagyobb rszt a 20. szzadban kivgtk, leginkbb dlnyugaton tallhatk meg az egykori erdsgek maradvnyai. A kivgott erdsgek helyn ma sr boztos n. szak fel haladva, ahogy a csapadk cskken, ezt az vet szavanna vltja fel, tovbb szakra pedig fves pusztk.
Az orszgban 55 170 km² serd volt 2005-ben, ami 1154 km²-rel cskken vente.
Ghna llatvilga fajokban gazdag. Az erds terleteken tbb mint 200 fle madr, 222 klnfle emls llat, 131 fle hll, szmtalan lepke s gyk faj l.
A folykban 90 halfajta tallhat, pldul tilpia s afrikai trpe harcsa.
A szavannn leoprdok, oroszlnok, elefntok, orrszarvak, gnk, antilopok, varacskos disznk, majmok lnek.
Fvrosa: Accara
llamforma: elnki kztrsasg
Hivatalos nyelv: angol
Fggetlen: 1957. mrcius 6. ta
A npessg eloszlsa egyenltlen, a partvidk viszonylag srn lakott, a mezgazdasg s kereskedelem jelenti a meglhetst. A terlet szaki rsze – a mostoha termszeti feltteleknek ksznheten – ritkn lakott. Az orszgban jellemzen nagycsaldosok lnek. Ezrt a rokonok knnyen tudnak segteni egymsnak a problmkban. A vrosokban l a lakossg kzel fele.
- Exporttermkek: arany, kaka, fa, bauxit, alumnium, mangnrc, gymnt, kolaj
- Importtermkek: kzszgsgleti cikkek, ipari termkek, kolaj, lelmiszer
- Fbb kereskedelmi partnerek: Togo, Egyeslt Kirlysg, Nigria, USA, Olaszorszg, Nmetorszg, Franciaorszg, Spanyolorszg
A fggetlensg ta folyamatosan bvl a kpzs, cskken az analfabtk szma. Az llami bdzsbl 1994 s 2004 kztt 22% volt a kpzsre fordtott pnzsszeg arnya.
A 6 ves gyerek mr iskolakteles s ennek a minimuma 9 v.
|