Elefántcsontpart
Afrikának ebben a régiójában jelentős volt az elefántcsont-kereskedelem. A nyugat-afrikai elefántcsontnak van egy jellegzetes tulajdonsága, hogy soha nem színeződik el, mindig fehér marad. Ezen a területen található az ún. aranypart, illetve itt kereskedtek egy jellegzetes afrikai paprika magjával.
Az országban a trópusi éghajlat uralkodik. A déli országrészben az évi középhőmérséklet 22 °C. A legmelegebb hónapok október és november. Az évi csapadék mennyisége délen 2100 mm, északon 1200 mm.
Kevéssé ismert Elefántcsontpart múltja a portugál hajósok 1460-as években történt érkezése előtt. A fő etnikai csoportok azután érkeztek a környező területekről: a kru nép Libériából 1600 körül; a szenufók és lobik Burkina Fasóból és Maliból mozogtak dél felé. A 18. és 19. században az akan nép települt át Ghánából Elefántcsontpart keleti vidékére, a malinkék pedig Guineából Elefántcsontpart északnyugati részére.
Államforma: elnöki köztársaság.
Fővárosa: Yamoussoukro
Legnagyobb város: Abidjan
Hivatalos nyelv: francia
Népesség 16 804 000 fő. Népsűrűség 52 fő/km2. A népességnövekedési ráta: 2,45%. Abidjan, a legnagyobb város lakossága 3 200 000 fő.
A várható átlagos élettartam: 45 év. A csecsemőhalandósági ráta: 92,2‰. Írátudatlanság: 52%.
Mintegy 60 etnikum: baule 23%, bete 15%, senufo 15%, agni-asanti 14%, malinke 11%, kru 10%, déli mande 8%, egyéb 4%.
A hivatalos francia nyelv mellett mintegy 60 törzsi nyelvet beszélnek (Baoulé, Senufo, Yacouba, Agni, Attié, Guéré, Bété, Dioula, Abé, Kulango, Mahou, Tagwana, Wobé és Lobi).
Az ország fő vallása az iszlám, melynek követői a népesség 38,6 százalékát teszik ki. A keresztény közösség az ország 32,8 százaléka, 11,9% az törzsi vallás követője és 16,7% százalék nem követ semmilyen vallási irányzatot.
Gazdasága: agrárország. Az egykori francia „mintagyarmat” nyugodt fejlődésnek, az anyaországgal fenntartott szoros kapcsolatnak is köszönhetően Nyugat-Afrika leggazdagabb országa.
Jelentős exporttermékei: kávé, kakaó, gyapot, ananász, fa, kőolaj, pálmaolaj, banán, hal.
A behozatal nagy részét élelmiszerek, fogyasztási cikkek, közlekedési eszközök, üzemanyag, nyersanyagok adják.
|