Egyiptom
Egyiptom Észak-Afrikában, illetve részben Délnyugat-Ázsiában (Sínai-félsziget) fekvő ország. Nyugaton Líbiával, délen Szudánnal, északkeleten pedig Izraellel határos. Északon a Földközi-, keleten a Vörös-tenger övezi.
1981 óta rendkívüli állapot van az országban.
Fővárosa: Kairó
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: arab
Egyiptom a Nílus ajándéka. A rendkívül termékeny folyóvölgy ősi civilizációnak ad otthont.
Legértékesebb része a Nílus-völgy 10–15 km széles termékeny folyami oázisa és 200 km széles deltavidéke, amely a Líbiai-sivatag oázisokkal, homokbuckákkal, mélyföldekkel (Kattara-mélyföld -133 m) tarkított mészkőtábla-vidéke és a Vörös-tenger árkára 2000 m magasból leszakadó Arab-sivatag mészkőből és homokból álló sivatagra és hegyvidékre osztja az országot. A már Ázsia területéhez tartozó Sínai-félsziget kopár hegyvidékét a Szuezi-csatorna választja el az ország többi részétől. Legmagasabb pontja: Jabal Kătrîna 2637 m.
Egyiptomnak sivatagi éghajlata van, kivéve a Földközi-tenger partvidékét, ahol száraz szubtrópusi éghajlat alakult ki.
A Nílus-völgy rendkívül sűrűn lakott, évezredek óta mezőgazdasági művelés alatt álló terület. A sivatag viszont szinte lakatlan, de a növény- és állatvilágnak is kedvezőtlen környezet.
Egyiptom államformája 1953. június 18. óta parlamentáris köztársaság. A köztársasági elnök 1981. október 14-étől Mohamed Hoszni Mubarak, aki immár ötödik elnöki ciklusát tölti. Ő a Nemzeti Demokrata Párt vezetője. A miniszterelnök, Ahmed Nazif 2004. július 9-én tette le az esküt, elődje dr. Atef Obied volt.
Egyiptom a legnépesebb arab ország. Lakosainak száma meghaladja a 70 millió főt. A lakosság túlnyomó része a Nílus menti területeken és a Szuezi-csatorna mellett él. Legnagyobb városa Kairó, ahol 20 millió körülire becsülik lakosságszámot. Nagy-Kairó 457 négyzetkilométeres területen fekszik. Az iszlám vallást követők aránya 90%, a fennmaradó 10% keresztény vallású (főként kopt). Írástudaltan az ország lakosainak majdnem a fele.
A lakosság 94%-a szunnita muszlim , 6% kopt-keresztény. Az országban az arab nyelv egy dialektusát beszélik, de beszélik még az angolt és a franciát is. Etnikum: 98% egyiptomi, 1% szudáni, 1% egyéb (görög, numíbiai, európai).
- Közutak hossza: 64 000 km
- Vasútvonalak hossza: 4955 km
- Repülőterek száma: 71
- Kikötők száma: 9
Az UNESCO szerint az emberiség közös kulturális örökségéhez tartozik:
- Théba és a thébai nekropolisz (holtak városa - temető).
- Királyok völgye. A thébai nekropolisz egy részlete, önállóan is kulturális világörökség.
- Iszlám Kairó.
- Memphisz és a Halottak Városa. E név rejti a piramisokat.
- Núbiai műemlékek, Abu Szimbel és a Philae-i Ízisz-szentély.
- Abu Mena korai keresztény műemlékei.
- Szent Katalin-kolostor a Sínai-félszigeten. Tudni vélik, hogy Mózes ezen a helyen kapta a Tízparancsolatot tartalmazó kőtáblákat.
|