Comore-szigetek
A Comore-szigetek hrom nagyobb s tbb kisebb korall- s vulkanikus szigeten helyezkedik el, amelyek kzl a legnagyobb szigeten a Kartala vulkn mg is mkdik. Legmagasabb pontja: Kartala 2560 m.
Az eredeti nvnyzetnek szmt trpusi serdket jrszt mra kiirtottk. Az rtkes nemesfk szrvnyosan tallhatk csak a magasabban fekv terleteken. A tjra ma mr inkbb a szavannk s az ltetvnyek a jellemzek. Elssorban mangfk, kkuszplmk s bannfk nnek a laplyos vidkeken. A partot helyenknt mangrove bortja. llatvilga viszonylag szegnyes. A ritka madr- s teknsfajtk mellett, a monguzmaki egyedl itt honos. A parti vizekben viszont igen sok vzillat l. A Comore-szigeteknk fogtak nhny pldnyt a mr kihaltnak vlt bojtos uszj halbl.
llamforma: iszlmi szvetsgi kztrsasg
Fvrosa: Moroni
Hivatalos nyelv: comorei (sikomor, szuahli rokona arab jvevnyszavakkal), arab, francia
2001-ben a Comore-szigeteken j alkotmnyt fogadtak el. Rgzti, hogy az orszg szvetsgi kztrsasg s az llamvalls az iszlm. Az orszg llamfjt 4 vre vlasztjk.
1990 ta az orszgban tbbprt rendszer van. A 2004-es gyztes Camp of the Autonomous Islands (CdIA) 12 helyet szerzett meg a parlamentben, a Convention for the Renewal of the Comoros (CRC) pedig 6-ot. A vlasztjog minden 18. vt betlt embert megillet. A szigetek tagja az ENSZ-nek, az Afrikai Uninak, az Arab Lignak.
Fldrajzilag a Comore-szigetek rsze Mayotte sziget s a krnyez kisebb szigetek. Amg Comore-szigetek francia gyarmat volt, addig Mayotte kzigazgatsilag hozz tartozott. Amikor Comore-szigetek fggetlen orszg lett, Mayotte npszavazs tjn francia gyarmat maradt. Comore-szigetek llama ezt nem ismeri el, sajt terlethez szmtja Mayotte terlett. A Glorioso-szigeteket a gyarmati korban Comore-szigetekrl igazgattk a francik. A fggetlensg megadsa erre nem vonatkozott, de a comorei llam kveteli a terletet. Van a Glorioso-sziget csoportjban egy korbbi sziget, amelyet mra ellepett a tenger: Banc du Geyser. Comore-szigetek llama szerint kizrlagos gazdasgi vezethez tartozik, mg Madagaszkr 1976-ban annektlta.
- Npsrsg: 283,1 f/km².
- Npessgnvekedsi rta: 2,99%.
- Vrhat tlagos lettartam 61 v.
- Csecsemhalandsgi rta igen magas: 81,8‰.
- rstudatlansg: 43%.
Gazdasga: agrrorszg. A Comore-szigetek a vilg egyik legszegnyebb orszga. A szks termszeti erforrsok s a gyorsan nvekv npessg a gazdasg alapvet megjtst srgetn. Br a szigetek f gazdasgi tevkenysge az ltetvnyes mezgazdasg, de ugyanakkor lelmiszerekbl behozatalra szorulnak. Klfldrl tekintlyes nagysg seglyek rkeznek az orszgba vrl vre. Az orszg sszes GNP-je:217 milli USD. a GNP/f rtke: 380 USD. A GDP szektorlis megoszlsa: mezgazdasg 40%, ipar 4%, szolgltats 56%. A f kiviteli cikkei: a vanlia, az ylang-ylang (illolaj-alapanyag) s a szegfszeg. A hagyomnyos gyarmati kapcsolatainak megfelelen forgalmnak kzel felt Franciaorszggal bonyoltja le.
- Eporttermkek: vanlia, szegfszeg, illolaj, kopra, kv, kaka.
- Importtermkek: rizs s lelmszerek, kolajtermkek, fmek, jrmvek, gpek s berendezsek, vegyipari termkek.
- Fbb kereskedelmi partnerek: Franciaorszg, USA, Szingapr, Nmetorszg, Dl-afrikai Kztrsasg, Kenya, Pakisztn.
- Kzutak hossza: 880 km
- Replterek szma: 4
- Kiktk szma: 3
|