Angola
Angola állam Dél-Afrika nyugati részén. A Kongói Demokratikus Köztársasággal, Zambiával, Namíbiával és az Atlanti-óceánnal határos. Területéhez tartozik a 7270 km²-es Cabinda exklávé, amely a Kongói Köztársaság és a Kongói Demokratikus Köztársaság (korábban Zaire) között, az Atlanti-óceán partján található.
Az 1650 km hosszú atlanti-óceáni partvidéket 20–160 km széles síkság szegélyezi, amelynek éghajlata a Benguela-áramlatnak köszönhetően száraz. A parttól távolabb, északon több lépcsőben, délen meredeken emelkedik ki az ország nagy részét elfoglaló Lunda-fennsík 1500–2000 m magas pereme. A fennsík északon dús szavanna, délen száraz pusztaság. Központi része a Bié-felföld (Moro Moco 2620 m). A fennsík keleti irányban ereszkedik a Kongó-medence felé.
Angola leghosszabb folyója a fennsíkról az óceán felé tartó, 960 km-es Kwanza.
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: portugál
Független: 1975. november 11.
A lakosság túlnyomórészt bantu népekből (120 törzs, főleg ovimbundu, kimbundu, kongó stb.) áll, egyes helyeken – főleg a Namíb-sivatag peremén – koiszan törzsek is élnek. A népek a következőképpen helyezkednek el az ország területén:
- középső partszakasz – ovimbunduk
- Luanda környékén – kimbunduk
- északon – kongók
- belső országrész – csokve
- Namíb-sivatag peremén – hererók és kis khoiszanok (busman)
Élnek még luimbe-nganguelák, humbe-nyanekák, meszticek, fehérek -és egyéb más népek kisebb létszámba.
Főleg a 60–70-es években kibontakozott portugál ellenesség, majd a polgárháborúk miatt sok portugál hagyta el az országot. Ma kb. 100 000 portugál él főleg Luandában és a tengerpart mentén elhelyezkedő városokban. Ezenkívül 30 000 nem angolai állampolgárságú portugál él az országban. A portugál nyelvet viszont a lakosság 60%-a használja.
|